Atanáz, a lámpaláz varázslatos világába kalauzolja a gyerekeket a Ciróka legújabb előadása, amely egy közös felfedezésre invitál. A színpadon zajló kalandok során a kicsik bátran szembenézhetnek félelmeikkel, miközben együtt fedezik fel a bátorság és a ba


Szombaton kerül bemutatásra a Ciróka Bábszínház legújabb előadása, amelyet Varsányi Péter rendezett. Ez a produkció a lámpaláz izgalmas világát vizsgálja posztdramatikus eszközökkel, feltárva azt az érzést, amely sokunkat kísér a szocializációs folyamat első lépéseitől egészen felnőttkorunkig. A lámpaláz olyan, mintha mellettünk állna egy láthatatlan társ, aki állandóan zavarba ejtő helyzeteket teremt, és akit legszívesebben eltüntetnénk a színről. Ám ahelyett, hogy elbújhatnánk előle, sokszor éppen hogy még inkább felhívjuk rá a figyelmet, s ezzel még inkább felerősítjük ezt a kínos, de sokak által megélt élményt.

- Valószínű, hogy mindannyian hordozunk magunkban egy sor élményt ezzel a témával kapcsolatban, még ha sokszor nem is vallunk róla, és ritkán osztjuk meg másokkal - fejtette ki Varsányi Péter, a darab rendezője.

Varsányi Péter kiemelte, hogy a produkció a hagyományos történetmesélés keretein túlmutató, posztdramatikus gyerekelőadás, amely a részvételi színház és a kortárs bábszínház eszközeivel járja körül a lámpaláz témáját. Mindezt korábban sosem látott bábos formákkal, könnyedén, sok zenével és nevetéssel teszi.

Az előadás szereplői közvetlenül szólítják meg a gyerekközönséget, és mindvégig élő kapcsolatot tartanak fel velük. Nem húznak képzeletbeli falat a játszók és a nézők közé, hisz fontosnak tartják, hogy beszélgessünk, megéljünk hasonló dolgokat, hogy a gyerekek meséljenek saját lámpalázas tapasztalataikról.

A darab vizuális világa valóban szokatlan - osztotta meg gondolatait a rendező. A középpontban olyan "felfújható figurák" állnak, melyeket általában reklámcéllal alkalmaznak. Ezek a színes, mozgó alakok egyszerre vonzzák magukra a tekinteteket, miközben ügyetlen mozdulataikkal és az arcukra fagyott, groteszk mosolyukkal mintha egyfajta kétségbeesést is közvetítenének, mintha segélykiáltást hallatnának. Ugyanakkor rendkívül szórakoztatóak is, hiszen bábokként, mozgató nélkül, ventilátorok segítségével életre kelnek. Az előadás során a különféle bábos technikákat élőszínpadi és táncos jelenetekkel ötvözték, így teremtve meg egy igazán egyedi, interaktív élményt.

Az előadás célja, olyan közösségi élményt nyújtani, amely nem csak szórakoztatva nevel, de a gyerekeknek, szüleiknek és pedagógusaiknak olyan eszközöket ad, amelyek egy életen át segíthetnek abban, hogy bátran merjenek megszólalni, merjenek önmaguk lenni. A kisiskolásoknak szóló produkciót február 8-án mutatja be a Ciróka társulata.

Related posts