Amerikai védővámok: több titkos kivétel is rejtőzködik a háttérben.


Donald Trump amerikai elnök április 2-án bejelentette az új vámtarifák rendszerét, amely jelentős átalakulást hozhat a nemzetközi kereskedelem eddigi dinamikájában. Különösen a stratégiai jelentőségű energiahordozók és ipari nyersanyagok élveznek majd kedvezményes vagy akár vámmentes elbánást, ami új irányokat nyithat a globális gazdasági kapcsolatokban.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke április 2-án bejelentette új vámtarifáit, amelyek alapjaiban változtathatják meg a globális kereskedelmi szabályokat. Az elnök hangsúlyozta, hogy a lépés elengedhetetlen volt, mivel az Egyesült Államokat évtizedek óta kihasználják mind baráti, mind rivális országok. E közben számos amerikai gyár bezárt, munkahelyek tűntek el, és a kereskedelmi deficit soha nem látott magasságokba emelkedett.

Trump célja, hogy a viszonosság elvén alapuló vámokkal visszaszerezze Amerika gazdasági szuverenitását, és újraindítsa a hazai termelést. Kiemelte, hogy Kína, az Európai Unió, Kanada és más országok "brutális kereskedelmi korlátokat" alkalmaznak az amerikai termékek ellen, miközben az USA szinte semmit sem számolt fel cserébe. Mostantól ez megváltozik: Amerika újra gazdag lesz - idézi az elnök korábbi szavait a Portfolio.

A gazdasági elemzések szerint a részletek rendkívül fontosak, hiszen az egyes országokra vonatkozó átlagos vámkulcsok mögött jelentős eltérések rejtőzhetnek. Valóban, a vámtarifa-rendelet számos kivételt határoz meg a vámok alkalmazására, ideértve az alapvető nyersanyagokat és energiaforrásokat is. Ezeknél az árucikkeknél sajátos szabályok érvényesek, amelyek lehetővé teszik a 10 százalékos általános vám alóli mentességet, valamint az egyes országokra kirótt magasabb vámok alóli eltérések kezelését.

A rendelet kedvezőbb vámterheket vezet be a stratégiai jelentőségű termékek esetében.

A közzétett melléklet alaposan átnézhetően összegzi azokat a tételeket, amelyekre vámkedvezmény vagy mentesség érvényes. A legfontosabbak közül az alábbiakat emelhetjük ki:

Ez különösen lényeges, mivel olyan termékek, mint a Tajvanon előállított szilícium chipek, amelyek a modern informatikai rendszerek alapját képezik, mentesülhetnek a Tajvanra kivetett új, 32 százalékos általános vámtarifa alól. De miért is fontos ez? A szigetország ma a globális félvezetőgyártás egyik kulcsszereplője, különösen a csúcstechnológiás chipek előállítása terén. Jelenleg az Egyesült Államok jelentős mértékben függ a tajvani gyártóktól, például a TSMC-től, ami még inkább hangsúlyozza a tajvani félvezetőipar szerepét a világpiacon.

Jól látható, hogy ezek a termékek azért részesülhetnek kedvezőbb vámelbánásban, mert alapvető szerepet játszanak az ipari termelésben, az energiaellátás biztosításában és a technológiai innovációban. A rendelet éppen ezért rugalmasabb vámkezelést tesz lehetővé, hogy e stratégiai jelentőségű termékek ellátása folyamatos és megbízható maradjon.

Az Egyesült Államok két legfontosabb kereskedelmi partnere, Kanada és Mexikó, esetében speciális szabályozások érvényesek az energiahordozók kereskedelmére:

A rendelet egy másik fontos kivételezési mechanizmusa a "U.S. content" szabály. Ennek értelmében: ha egy importált termék legalább 20 százalékban amerikai eredetű (azaz az értékének legalább 20 százalékát az USA-ban előállított vagy átalakított alkatrészek adják), akkor a vám csak a fennmaradó, nem amerikai részre vonatkozik.

Ez különösen fontos lehet például olyan energiaberendezések, félkész alapanyagok vagy gépalkatrészek esetén, amelyek amerikai összeszerelésben vagy feldolgozásban részesültek. Ennek ikonikus példája az amerikai autógyártás, ahol az alkatrészek és a félkész termék többször (akár nyolc alkalommal) is országhatárt lépnek át az elkészítés során.

Related posts