Riasztó hírek érkeztek az iskolai oktatás állapotáról.
Palácsik-Ráthonyi Tímea egy igazán különleges helyszínen tölti a nyári pihenését, ahol a költségek ugyan borsosak, de a luxustól távolabb esik. A helyszín varázslatos, és a fotók is erről tanúskodnak.
Már 2023-ban is arról írtunk, hogy kiugróan magas azoknak az elsőosztályos tanulóknak a száma, akiknek meg kell ismételniük az évet. A KSH adatai szerint akkor közel 5000 kisdiák évismétlésére számítottak.
A legfrissebb adatok szerint az idei tanévben az első osztályosok körében ismét emelkedett az évismétlők aránya. 4,5 százalékos az évfolyamismétlők aránya, ami a korábbi évekhez képest növekedést mutat. Az első osztályba járó 95 476 diák közül 4284 fő ismétli meg az évet, ami kicsivel magasabb, mint a 2023/2024-es tanévben volt, amikor 4,2 százalék volt ez az arány.
Az évismétlés jelensége különösen az első osztályosok körében figyelhető meg, ahol a 4-5 százalékos arány kiemelkedően magasnak számít. Ez a tendencia aggodalomra ad okot, hiszen az évismétlés gyakran bukást jelent, bár az elsősök esetében nem mindig erről van szó. A köznevelési törvény lehetőséget ad, hogy az iskola igazgatója engedélyezze az első osztály megismétlését, akár szülői kérésre is, ha úgy látják, hogy a tanuló további fejlődéséhez szükséges az alapok újra elsajátítása.
Az évismétlés hátterében gyakran az áll, hogy a hatéves gyermekek nem érik el azt a szükséges érettségi szintet, amely az iskolai élet megkezdéséhez szükséges. Korábban a szülők és óvodapedagógusok közösen hozhatták meg ezt a fontos döntést, ám 2020 januárjától a kormány új szabályokat vezetett be. Azóta a szülők kizárólag az Oktatási Hivatalnál kérvényezhetik az iskolakezdés elhalasztását, ami egy bonyolult bürokratikus folyamatot jelent számukra.
Az iskoláskorba lépő, még éretlen gyerekek esetében komoly következményekkel kell számolni, mint például tanulási és magatartási zavarok. Ezek elkerülése érdekében a jövő évtől kötelezővé válik, hogy az óvodás gyermekek az utolsó évükben napi 45 perc iskola-előkészítő foglalkozáson vegyenek részt. A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint ez a lépés segíthet a zökkenőmentes átmenet biztosításában. A pszichológusok véleménye a változtatás hatásairól részletesen olvasható itt.
A KSH adatai szerint a sajátos nevelési igényű (SNI) tanulók száma is tovább emelkedett, az általános iskolákban meghaladja a 65 ezret. Ez az egy évvel korábbihoz képest 2 ezer fővel, a 2022/2023-as tanévhez képest pedig 5 ezer fővel több SNI-s tanulót jelent - olvasható a Telexen.