A világ legkülönlegesebb bálnájának boncolására kerül sor | 24.hu


A világ legritkábbnak vált bálnáját, egy ásófogú csőröscetet boncolnak fel Új-Zélandon. Ez az első teljes példány a világon, amelyet vizsgálatnak vetnek alá - számolt be róla a The Guardian.

Egy különleges esemény zajlott le Új-Zéland Otago régiójában, ahol júliusban a tenger partra sodort egy 5 méter hosszú hím példányt. A tudományos közösség számára ez igazi szenzációt jelentett, hiszen eddig a fajjal kapcsolatos ismereteink túlnyomórészt csont- és szövetmaradványok elemzésére épültek. A kutatók izgatottan vártak, hogy végre egy teljes tetemet tanulmányozhassanak. December 2-án kezdődött boncolásra a világ különböző tájairól érkeztek szakemberek, hogy közösen felfedezzék a titkokat, amelyeket ez a ritka felfedezés rejteget.

Az eseményt Anton van Helden, a fajok szakértője, egyedülálló és lenyűgöző pillanatként jellemezte.

A csőröscetek a bolygónk legmisztikusabb nagytestű emlősei közé tartoznak. Mélyen a tenger titkos birodalmában élnek, és rendkívül ritkán kerülnek szem elé. A most vizsgált példány pedig a ritkák között is különleges, hiszen csupán a hetedik ismert egyed a fajából. Ilyen részletes boncolásra korábban még sohasem volt lehetőség.

Összegzését tette közzé van Helden.

Az ásófogú csőröscetek (Mesoplodon traversii) annyira titokzatos lények, hogy az 1800-as évek óta csupán hét példányukat sikerült dokumentálni, élő egyedet pedig senki sem látott még. A faj felfedezése 1874-re tehető, amikor az Új-Zélandhoz tartozó Chatham-szigeteken rábukkantak egy példány alsó állkapcsára és néhány fogára. Az igazi rejtély azonban csak 2010-ben oldódott meg, amikor DNS-vizsgálatok révén végre betekintést nyerhettünk a titokzatos állatok megjelenésébe és biológiájába.

A mostani vizsgálat várhatóan 5 napon át tart majd, ez idő alatt a szakértők részletesen le akarják írni a faj testfelépítését, illetve minél többet szeretnének megtudni arról, hogyan élhetnek egyedei.

Related posts