A TikTok és az információs buborék: Ahogy egyre többet merülünk el a TikTok világában, úgy tűnik, hogy az emberek hajlamosabbak elhinni a látottakat, függetlenül azok megbízhatóságától. A platform folyamatosan eteti a felhasználókat a számukra vonzó tarta


A World Vision Románia legújabb felmérése rávilágít, hogy a 14-19 éves TikTok-felhasználók körében a platform napi használata rendkívül elterjedt, hiszen a válaszadók 84,2%-a naponta aktívan belép. Érdekes, hogy közülük 53,4%-a legalább négyszer is ránéz a felületre, és átlagosan 2,5 órát tölt el a TikTok-on. A kutatás arra is rámutatott, hogy a fiatalok 41,6%-a nem ellenőrzi az ottani információkat, ami aggasztó, mivel a vizsgált csoport 10%-ánál már mentális problémákat diagnosztizáltak a platformon látott tartalmak következtében.

A World Vision által végzett kutatás rávilágított, hogy a fiatalok körében a TikTok használatának fő motivációi a szórakozás (74,2%), a szabadidős tevékenységek (43,5%) és az információszerzés (43,1%). A platformon leginkább a szórakoztató tartalmak népszerűek (79,2%), de jelentős helyet kapnak az információs (46,3%), közösségi (45,7%) és oktatási (44,7%) videók is. Érdekes módon a felhasználók 58,2%-a úgy véli, hogy a TikTok pozitív hatással van az életükre.

A TikTok napjaink politikai kampányainak kulcsfontosságú szereplőjévé vált: a fiatalok körében tízből nyolcan már találkoztak politikai tartalmakkal, és közülük 27 százalékuk aktívan meg is osztotta ezeket. Érdekes, hogy a platformon eltöltött idő növekedésével párhuzamosan a felhasználók egyre inkább megbízhatónak tekintik az ott fellelhető információkat.

A kutatások alapján a fiatalok 61,2%-a úgy véli, hogy a TikTok értékes pszichológiai tippekkel szolgál, míg 53,5%-uk bízik az orvosi információk megbízhatóságában is. Ugyanakkor aggasztó, hogy a fiatalok körében 10-ből 1 esetben már diagnosztizáltak mentális egészségi problémákat, amelyeket a TikTok túlzott használata okozott.

A szakértők véleménye szerint a platform hasznos eszközként szolgálhat a problémák azonosításában, ugyanakkor kockázatot is rejthet magában, ha a fiatalok kizárólag erről a forrásról szerzik be az egészségügyi információikat.

A reprezentatív kutatás során összesen 1178, 14 és 19 év között mozgó fiatal szavazott.

Related posts